Zástupci odborářů Liberty Ostrava se ve čtvrtek setkají v Praze s premiérem
Zástupci odborářů huti Liberty Ostrava, která je od června v úpadku, se ve čtvrtek setkají v Praze s premiérem Petrem Fialou (ODS). Předseda vlády reagoval na dopis, který mu odbory poslaly minulý týden. ČTK to dnes řekl předseda odborové organizace ocelárny Liberty Roman Bečica. V huti působí více odborových organizací, některé z nich dnes otevřeným dopisem vyzvaly vládu, poslance, senátory a europoslance, aby převzali iniciativu při řešení problémů, do nichž se podnik dostal.
Bečica řekl, že dopis premiérovi poslali 3. července. Kromě něj byl pod ním podepsán Ivan Jančík za odborovou organizaci Doprava. Premiéra vyzvali k záchraně, obnovení a zachování výroby oceli v huti a požádali o urychlené svolání pracovní schůzky. Bečica ocenil, že premiér reagoval rychle. Uvedl, že čtvrteční schůzky se zúčastní také předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.
„Oceňujeme Váš aktivní přístup a rychlost, s jakou jste zareagovali prostřednictvím Úřadu práce ČR na situaci, kterou Vaše vláda nezapříčinila. Chápeme, že rozhodnutí, které před Vámi stojí, není jednoduché. Chtěli bychom však apelovat na to, že ukončení výroby téměř 2,5 milionu tun oceli ročně, takto strategické suroviny pro Českou republiku, by mohlo být přičítáno právě Vám a Vaší vládě,“ napsali Fialovi Bečica a Jančík.
Premiéra požádali o zachování integrované huti v Ostravě jako celku, o obnovení provozu alespoň jedné vysoké pece, o pomoc při transformaci a dekarbonizaci provozů a o pomoc při zachování klíčové zaměstnanosti pro region. „V tuto chvíli ostravské huti hrozí, že přijde o řadu špičkových odborníků a zaměstnanců s klíčovými kompetencemi pro výrobu oceli. Bez těchto zaměstnanců nebude možné výrobu v huti plně obnovit,“ napsali Bečica a Jančík.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy jí společnost Tameh Czech zastavila dodávky energií. Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba 5000, je od té doby doma. V červnu na sebe firma podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. Minulý měsíc lidé nedostali mzdy a náhrady jim vyplácí stát prostřednictvím úřadu práce.
Náhradu mezd od státu mohou lidé dostat pouze za tři měsíce, tedy za květen, červen a červenec. „V tuto chvíli, kdy nevíme, co se bude dít po 31. červenci, se nervozita zaměstnanců stupňuje a hrozí podávání hromadných výpovědí,“ napsali odboráři premiérovi.