Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Svižnější internet, bezpečnější připojení. Školy investují miliony do modernizace sítí

Komunální život Školství Zpravodajství

BOHUMÍN  – Časy papírových žákovských knížek, stravenek a meotarů jsou nenávratně pryč. Školy se dnes bez digitálních technologií a kvalitního připojení neobejdou. Díky evropské dotaci si během prázdnin zajistí čtyři bohumínské základky lepší a bezpečnější počítačovou síť. Modernizace přijde celkem na 18 milionů korun.

Kontrolování známek, omlouvání nepřítomnosti, odhlašování obědů. Každý rodič už pochopil, že bez mobilu, tabletu nebo počítače v dnešní době se školou komunikovat nejde. I část výuky se přesunula do digitálního světa, což nutí školy modernizovat sítě tak, aby byly funkční, rychlé a hlavně bezpečné.

Hned čtyři bohumínské základní školy se proto během prázdnin pustily do vylepšení konektivity. „Pořídí se do nich nové servery, které budou celou síť obsluhovat, dále přepínače sloužící k propojení jednotlivých počítačů, antivirové systémy a firewall pro ochranu před hackerskými útoky. Nebude chybět ani software pro správu celé počítačové sítě. Díky tomu se v našich školách zlepší internetové připojení, zabezpečení a nákupem digitálních učebních pomůcek i podmínky ve výuce,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Školy si od modernizace sítí slibují především lepší zázemí pro vzdělávání dětí. „Naši žáci budou moci využívat nové dotykové tabule. Celá budova bude pokryta Wi-Fi sítí. Dosud jsme měli místa, kde byl signál slabý, popřípadě vůbec žádný. Projekt nám zajistí spolehlivější a mnohem rychlejší připojení. V minulosti jsme se občas potýkali s výpadky, po dokončení očekáváme větší stabilitu. Výhodou bude i silné zabezpečení proti případným útokům zvenčí a systém současně poslouží jako prevence kyberšikany v rámci školy,“ popsal Adam Piechowicz, pedagog a koordinátor informačních a komunikačních technologií Benešovy základní školy.

Pořízení nových síťových systémů není levnou záležitostí a ze svých prostředků by na ně školy nedosáhly. Využily proto možnosti získat dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace, která jim uhradí pětaosmdesát procent nákladů. Se zbývající částkou pomůže město. V základní škole ČSA přijde nová síť na 5,7 milionu, v Benešově škole na 5 milionů, v Bezručově škole počítají s výdaji 3,8 milionu a v pudlovské škole 3,3 milionu korun.

„O nutnosti a potřebnosti takové investice není pochyb, proto jsme školám přislíbili navýšení rozpočtu tak, aby byly schopny projekt doplatit. Vyřízení dotace, veřejnou soutěž i samotnou realizaci si školy zajistily samy,“ doplnil Bruzl s tím, že hlavní část prací bude hotova do konce prázdnin.


Podobné zprávy