Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Soud povolil reorganizaci MSA z Dolního Benešova

Business Zpravodajství

Krajský soud v Ostravě povolil reorganizaci výrobce armatur MSA z Dolního Benešova na Opavsku, který je od srpna v úpadku. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v Insolvenčním rejstříku. Reorganizaci navrhovala sama firma, doporučoval ji insolvenční správce Michal Janovec a tento měsíc ji už schválili i věřitelé. MSA je tradičním dodavatelem komponentů pro jaderné elektrárny včetně Dukovan i Temelína.

Firma má nyní 120 dnů na to, aby předložila reorganizační plán. Reorganizace bude podle návrhu společnosti MSA spočívat v tom, že do firmy vstoupí nový investor. Zájem projevil jeden z jejích věřitelů, firma RKL Opava. Nový investor poskytne peníze potřebné na nákup materiálů pro výrobu. MSA prodá nepotřebný majetek a peníze získá také od bankovních institucí, přičemž je zajistí zejména svým nemovitým majetkem.

Společnost patřila do skupiny TMK, což je největší výrobce trub v Rusku. Firma má více než 200 zaměstnanců, je stále v provozu a vyrábí, i když má méně zakázek. Věřitelé přihlásili pohledávky dohromady zhruba za miliardu korun, insolvenční správce uznal pohledávky za více než 870 milionů korun.

Insolvenční návrh na sebe v červenci podala sama firma. Uvedla v něm, že je v platební neschopnosti a není schopna plnit své závazky. Její vlastníci sice nebyli na sankčních seznamech, Janovec ale už dříve řekl, že podniku ubylo zakázek i kvůli protiruským sankcím. Skutečnost, že měl podnik ruské majitele, totiž některé mezinárodní zákazníky odrazovala. Po reorganizaci má podnik být bez ruských vlastníků.


Podobné zprávy