Samice kočky rybářské v Zoo Ostrava odchovává mládě
V ostravské zoologické zahradě se těší z dalšího vzácného odchovu. Samice kočky rybářské zde odchovává své druhé mládě – samečka. Populace této v přírodě ohrožené kočky není v zoologických zahradách příliš velká, proto si chovatelé odchovu velmi cení. I proto, že se jedná o první odchov po dlouhých šesti letech.
Zoo Ostrava chová kočky rybářské od 90. let minulého století. V roce 2007 se do Ostravy podařilo dovézt pár těchto šelem ze Zoo Colombo na Srí Lance. Obě zvířata pocházela z volné přírody, tzn. z genetického hlediska se jednalo o velmi ceněná zvířata důležitá pro oživení krve evropského chovu v zoologických zahradách. Pár po sobě zanechal čtyři úspěšně odchovaná mláďata – dvojčata narozená v roce 2011, po jednom mláděti z roku 2013 a 2014. Ve všech případech se jednalo o samičky. První tři byly odvezeny do jiných zoo, kde se také úspěšně rozmnožily, poslední zůstala v Ostravě a v roce 2017 vytvořila chovný pár s nově dovezeným samcem. Její rodiče mezitím zestárli a přestali se rozmnožovat. Hned následující rok mladá samice porodila a úspěšně odchovala svého prvního potomka – samečka. Od té doby se nedařilo mláďata odchovat, až do letošního roku.
Dne 1. srpna 2024 chovatelé zaznamenali na kameře, která je umístěná v budce ve výběhu, mládě. Jelikož je samice extrémně citlivá na rušivé podněty, byla cesta kolem jejího výběhu přes dva měsíce uzavřena, aby měla matka při odchovu klid. Chovatelé do odchovu tak jako v případě jiných zvířat nijak nezasahovali, vše nechali na samici. A proč taková ostražitost? „V minulých letech se v evropských zoologických zahradách rodilo velmi málo mláďat, v roce 2023 dokonce jen jedno jediné, a populace této kočky, která čelí v přírodě úbytku přirozeného prostředí, mezitím zestárla. Každý odchov je tedy téměř vyvažován zlatem. Zoo tedy usilují o záchranu druhu v evropských chovech, přičemž snažení letos přineslo výsledek v podobě šesti odchovaných mláďat! Rok 2024 je pro kočku rybářskou z hlediska reprodukce tím nejlepším od roku 2019,“ vysvětluje inspektor chovu Matěj Vrúbel.
Narození mláděte je důležité i pro samotnou ostravskou zoo. „Jedná se o první odchované mládě od roku 2018. Navíc je ostravský pár jeden z mála schopných reprodukce v celé Evropě. V zoologických zahradách sdružených v EAZA (Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií) je momentálně chováno pouhých 55 zvířat. V rámci programu mimo jiné jednáme o dovozech zvířat ze Srí Lanky a z USA. Kočka rybářská je vázána na mokřadní biotopy a mangrovové porosty v příbřeží, které patří mezi jedny z nejohroženějších biotopů na světě. I díky tomu se kočka rybářská řadí mezi druhy, které přímo ohrožuje úbytek přirozeného prostředí,“ dodává Matěj Vrúbel.
Návštěvníci Zoo Ostrava najdou výběhy koček rybářských v blízkosti pavilonu Indické šelmy (naproti výběhu lvů indických). Při pozorování je třeba být velmi trpělivý, obzvláště u expozice, v níž pobývá samice s mládětem. Areál zoo je v tomto období otevřen od 9 do 16 hodin. Pokladny, vstup a pavilony se uzavírají o hodinu dříve, tj. v 15 hodin.
Kočka rybářská (Prionailurus viverrinus) obývá jihovýchodní Asii – od Pákistánu po Malajsii, ostrovy Srí Lanku, Sumatru a Jávu. Žije v pralesních oblastech poblíž vody, mokřin, v porostech mangrovů. Je velmi dobrý plavec. Mezi prsty předních končetin má náznak plovacích blan a neúplně zatažitelné drápy, což jí pomáhá při získávání potravy. Loví ryby, žáby a další drobné vodní živočichy. Dokáže se pro ně i potopit. Někdy napadne i domácí zvířata nebo sežere mršinu. O rozmnožování v přírodě toho není mnoho známo, informace pocházejí většinou z chovů v lidské péči. Páří se většinou v lednu až únoru. Samice rodí po 63denní březosti 1–4 mláďata. Je vedena v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) jako zranitelný druh (Vulnerable). Nejvíce ji ohrožuje vysušování mokřadů a rybolov, kácení lesa z důvodu získávání zemědělské půdy a znečištění. Je také lovena pro maso a kožešinu.