Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Rekonstruovaná Vila Grossmann přivitala první návštěvníky

Kultura Zpravodajství

Nový turistický cíl Ostravy, unikátní Vila Grossmann, má za sebou první, zahajovací týden. Po rozsáhlé rekonstrukci a obnově, která probíhala od konce roku 2021 do března roku letošního, poprvé otevřela své brány pro návštěvníky 4. dubna 2024 a nabídla možnost prohlídek. V mnoha směrech výjimečnou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal postavit v letech 1922–1924 stavitel František Grossmann. Dobový tisk stavbu v době jejího vzniku označil za pohádkový palác, čekal ji však nelehký osud a v závěru mnoho let chátrala. Byla stižena nevhodnými stavební zásahy, objekt byl napaden dřevomorkou, zatékalo do něj.

Náklady na rekonstrukci stavby a přilehlé zahrady přesáhly 132 milionů korun. Krom prohlídek je ale připravován také další kulturní program a pracuje se na dovybavení vily dobovým nábytkem,“ přiblížil Jan Dohnal, primátor města. 

Reakce prvních návštěvníků, kteří do vily zavítali, jsou velmi příznivé, památku obdivují a hodnotí její obnovu výrazně kladně. Mnozí z nich také vzpomínají na dobu, kdy vilu navštěvovali jako školské zařízení. Do vily již zavítalo několik milých návštěv z řad žáků, docházejících v tehdejší době do školní družiny i pedagožek a tito návštěvníci tak doplnili informace o původním rozvržení heren. Například v koupelně Grossmannových byla herna s autodráhou a v ložnici stavitele Grossmanna byly umístěny police k uložení stolních her. V místě galerie (kde v předchozích letech došlo k odstranění schodiště) byla zase tělocvična se „žebřinami.“


Podobné zprávy