Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

BUĎME SPOLU! NA PŮLNOČNÍ RYBOVCE V OSTRAVSKÉ KATEDRÁLE

Sociální služby Tiskové zprávy Zpravodajství

Výjimečná a slavnostní. Taková bude půlnoční mše v Ostravě! Na Štědrý den od 24 hodin v Katedrále Božského Spasitele. Po více než 20 letech zde zazní v rámci bohoslužby Rybova Česká mše Vánoční v jiném, než koncertním provedení. Letos bude součástí liturgie, jak tomu bylo například v Rožmitále za života Jakuba Jana Ryby. Půlnoční bohoslužba je rovněž oslavou 800 let od vzniku jesliček a vůbec první půlnoční mše, kterou v roce 1223 sloužil František z Assisi. Jedinečná je i ve spojení profesionálních hudebníků a zpěváků s těmi amatérskými. Provedení Česká mše Vánoční na kůru katedrály povede hudební ředitel opery Národního divadla moravskoslezského Marek Šedivý. Mezi 70 hudebníky v orchestru i sboru vystoupí také významné osobnosti ostravského kulturního života, sborového nastudování se ujme Jurij Galatenko. Bohoslužbu bude sloužit biskup ostravsko-opavský, Jeho Excelence Martin David.

Půlnoční mše, jejíž součástí bude Rybova Česká mše Vánoční z roku 1796, je rovněž symbolickým propojením všech lidí dobré vůle, aktem sounáležitosti a setkáním obyvatel Ostravy a Moravskoslezského kraje. Provedení České mše Vánoční připravuje Římskokatolická farnost Moravská OstravaNárodním divadlem moravskoslezským a dalšími partnery, kterými jsou Ostravské centrum nové hudby, Janáčkova filharmonie Ostrava, Fakulta umění Ostravské univerzity, Janáčkova konzervatoř Ostrava a Moravskoslezská Sinfonietta včetně amatérských sborů působících v Moravskoslezském kraji.

Zpívat z kůru budou sólisté NDM Veronika Rovná Holbová (soprán), Anna Nitrová (alt), Václav Morys (tenor) a Martin Gurbaľ (bas). Hry na varhany se ujme Lukáš Kubenka, hlavní varhaník v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Pro širokou veřejnost, která se bude chtít připojit k provedení oblíbené a všeobecně známé „Rybovky“ přímo z lavic katedrály, budou k dispozici texty České mše Vánoční. Během  mše bude možnost přispět Římskokatolické farnosti Moravské Ostravy na instalaci „nových“ varhan v katedrále.

Autorkou myšlenky vrátit do ostravské katedrály Rybovu mši jako součást liturgie, tedy přímo o půlnoci na Štědrý den, je hudební dramaturgyně Českého rozhlasu Renáta Spisarová: „Katedrála Božského Spasitele a my, kdo jsem s Ostravou a jejím regionem spjati, takovou Půlnoční, pevně doufám, zažijeme právě letos. A budeme u toho spolu – křesťané i lidé bez vyznání, bratři a sestry, přátelé, sousedé, profesionální hudebníci i ti, co muziku provozují jen pro radost. Děkuji za okamžité přijetí této myšlenky otci Janovi z Římskokatolické farnosti Moravská Ostrava, šéfovi opery NDM, dirigentu Marku Šedivému a za finanční podporu Moravskoslezskému kraji, zejména Lukáši Curylovi. Děkuji všem, kdo u toho budou s námi, třeba i mimo kůr, se zpěvem nebo jen jako posluchači v lavicích katedrály. V tak výjimečnou dobu budeme spolu, o půlnoci na Štědrý den.“

Událost na FB: https://www.facebook.com/events/704742568040060


Podobné zprávy