Ostravští strážníci realizují preventivní kampaň zaměřenou na bezpečnost cyklistů
Bezpečnost Doprava Zpravodajství
V letošním roce uspořádali ostravští strážníci společně s krajským koordinátorem BESIP již šestou preventivně bezpečnostní akci zaměřenou na bezpečnost cyklistů. Iniciativa navazuje na dlouhodobý záměr městské policie zvyšovat vědomí občanů o důležitosti bezpečného chování v silničním provozu.
S příchodem jara se ostravští strážníci rozhodli zacílit svou pozornost specificky na cyklisty. Dubnová a květnová úterý tak věnují intenzivní preventivní kampani zaměřené právě na tyto účastníky silničního provozu. Zvláštní důraz přitom kladou na bezpečí dětských cyklistů.
Na osmi vytipovaných cyklostezkách v městě připomínají strážníci cyklistům základní pravidla bezpečného chování. Zvýšenou pozornost přitom věnují kontrole povinné výbavy jízdního kola. Každé kolo by mělo být vybaveno přední odrazkou bílé barvy, zadní odrazkou červené barvy a odrazkami v paprscích kol a po stranách pedálů oranžové barvy. Nezbytné jsou také dvě na sobě nezávislé brzdy, kdy výjimku tvoří pouze dětská kola s protišlapnými brzdami. Za snížené viditelnosti, tedy také v mlze či dešti, musí být kolo vybaveno bílým světlem vepředu a červeným světlem vzadu.
Kromě kontroly výbavy strážníci upozorňují na důležitost reflektivního oblečení, a především správného užívání cyklistických přileb.
„Helma je nejúčinnějším ochranným prostředkem proti závažným úrazům hlavy. Zatímco děti do osmnácti let jsou povinny helmu nosit ze zákona, doporučujeme ji všem věkovým kategoriím bez výjimky. Náš cíl je jednoduchý – aby se co nejvíce cyklistů vrátilo domů zdravých a bez úrazů,“ říká Martina Haroková, preventistka Městské policie Ostrava.
Strážníci zároveň srdečně zvou rodiny s dětmi na Dětské dopravní hřiště, které se nachází na ulici Orebitské v Ostravě-Přívoze. V bezpečném prostředí si zde mohou mladí cyklisté procvičit a zdokonalit své jízdní dovednosti pod odborným dohledem strážníků.

