Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Liberty Ostrava na sebe podala insolvenční návrh. S výplatami musí pomoct stát

Business Zpravodajství

Ostravská huť Liberty je v insolvenci. Návrh podala u Krajského soudu v Ostravě a jak vyplývá z insolvenčního rejstříku, firma není schopna platit své pohledávky. Včetně výplat zaměstnanců. Těm pomůže úřad práce. Přesto mají lidé v huti obavy, co s nimi bude.

Generální ředitel úřadu práce Daniel Krištof ujistil, že úřad je připravený. Bude mít podrobné informace od vedení huti tak, aby mohl pomoci okamžitě. Náhrada mzdy se týká období až tří měsíců a měla by být  dostatečná. „Ta maximální částka na měsíc je 65 tisíc, takže je to opravdu podpora, která s velkou částí ten ušlý plat kompenzuje,“ uvedl.

Jak řekl České televizi ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL), úřad práce začne přijímat žádosti o výplaty v pondělí. „Jsme připraveni posílit kapacity Úřadu práce v Ostravě, abychom dokázali lidem v této situaci, která je opravdu výjimečná, co nejrychleji pomoci. Aby nebyli v situaci, kdy by nemohli zaplatit své závazky,“ řekl Jurečka.

Odbory v huti zřídí místo, kde by si mohli zaměstnanci tyto věci řešit. „Aktuálně řešíme výplatu pro zaměstnance a pak jim budeme podávat další informace, co se bude dít v následujících měsících,“ potvrdil jeden z odborových předáků v Liberty Roman Bečica.

Do hry zřejmě vstoupí nový český významný investor, potvrdil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Podrobnosti slíbil během několik dnů nebo týdnů. Podle moravskoslezského hejtmanství a ostravského magistrátu je důležité, aby se huť prodala jako celek a nerozdrobilo se rozsáhlé území, kde závod stojí.


Podobné zprávy