Kutilové si zvelebují Porubu. Podle radnice je to ale někdy kontraproduktivní.
Podomácku vyrobené přístřešky či lavičky se stále častěji objevují v ulicích Poruby. Ne vždy ale působí tak, jak jejich tvůrci zamýšleli.
Veřejný prostor je místo, které slouží nám všem. Někteří lidé se k němu chovají macešsky a Poruba musí často řešit nejrůznější druhy vandalismu, které obvod každoročně stojí nemalé finanční prostředky. A pak jsou tady ti, kteří chtějí veřejný prostor zvelebovat. Chtějí, aby okolí jejich domu vypadalo hezky, což je chvályhodné. Ale pořád by měli mít na zřeteli, že je to veřejný prostor, tedy prostor všech lidí, kteří ho využívají.
„V poslední době se v ulicích, a především ve dvorech objevuje čím dál více výtvorů porubských kutilů. Jejich snaha je většinou vedená touhou zútulnit okolí místa, kde žijí. To je samozřejmě pozitivní, ale i tyto snahy musejí mít své hranice. Není možné, aby si lidé ve dvorech stavěli nejrůznější přístřešky a podobné věci. Jednak to nevypadá pěkně a jednak si nelze pro sebe zabírat prostor, který slouží nám všem,“ uvedl místostarosta Richard Hanáčik.
Vedle nejrůznějších přístřešků se objevují i lavičky či jiné druhy posezení. „Aktuálně třeba řešíme fotbalovou branku, kterou někdo umístil před svůj dům. Může se zdát, že nejde o nic vážného a zbytečně vytváříme problémy, ale i tyto věci musejí odpovídat určitým normám. Branka, stejně jako několik podomácku vyrobených laviček, není nijak ukotvená, může na někoho spadnout a způsobit i dost vážná zranění. V takových případech je za vzniklou situaci zodpovědný městský obvod,“ řekl místostarosta.
Jak tedy celou situaci řešit? „Pokud má někdo nápad, jak zatraktivnit část obvodu, může za námi přijít. I my chceme mít Porubu hezkou, a pokud bude nápad smysluplný, můžeme se o něm bavit. Obrátit se na nás lidé mohou i tehdy, když jim někde chybí lavička či odpadkový koš. Přece jen vypadá lépe, když mobiliář má nějakou jednotnou podobu, než když si každý vyrábí svůj,“ poznamenal Richard Hanáčik.