HEJTMAN MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE ŽÁDÁ VLÁDU O SOUHLAS S PRODLOUŽENÍM STAVU NEBEZPEČÍ
Bezpečnost Životní prostředí Zpravodajství
Hejtman kraje Josef Bělica žádá českou vládu o souhlas s prodloužením stavu nebezpečí pro 5 obcí s rozšířenou působností. Konkrétně pro Bohumín, Bruntál, Krnov, Opavu a Ostravu. S ohledem na zlepšení situace tak stav nebezpečí skončí ve středu 13. 11. v obcích s rozšířenou působností Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Kravaře.
„Stav nebezpečí nám významně pomáhá řešit potíže, které na mnoha místech v našem kraji po povodních stále přetrvávají. Ať se jedná o zjednodušení procesu demoličních, odklízecích nebo stavebních prací nebo třeba urychlení zásobování. Věřím, že naší žádosti vláda stejně jako Olomouckému kraji vyhoví, zajistí nám to efektivně řešit krizovou situaci, která prostě ještě neskončila,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.
Povodí Odry pokračuje v operativních sanacích, pokračuje odklízení naplaveného materiálu v oblasti Krnov-Kostelec, obnovují se poničené hráze, například na Palhanci je již hotová horní část, do konce roku by měla být hotová spodní část hráze. Práce budou v celém povodí pokračovat i v zimním období, pokud to dovolí počasí.
„V kraji nám pořád významně pomáhá Armáda České republiky. Zhruba dvě stovky vojáků provádějí sanační práce například v Branticích, Opavě, Široké Nivě, Vrbnu pod Pradědem, počty vojáků se ještě navýší třeba i ve Velkých Karlovicích. Kromě úklidu prováděného s pomocí těžké techniky u nás armáda také například buduje mostní konstrukce a další provizoria,“ řekl hejtman kraje Josef Bělica.
Krajská hygienická stanice pokračuje v očkování dětí z vytipovaných obcí proti žloutence, také se na ni obrací obce kvůli vodě ze studní. „Celkem 53 obcí požádalo o 823 odběrů, zatím 90 procent výsledků vykazuje vysoké znečištění vody, proto stále doporučuji majitelům studen z postižených oblastí, aby spodní vodu využívali, pouze až budou mít stoprocentní jistotu, že je nezávadná,“ upozornil hejtman kraje Josef Bělica.
Krizový štáb také řešil likvidaci nebezpečného odpadu vzniklého kvůli povodním. Požádal ministerstvo životního prostředí o pomoc při likvidaci 40 tun zaplavené zábavní pyrotechniky. „Za nejvhodnější řešení považuji požádat Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky, který v Hlučíně působí, aby nebezpečný materiál přepravil do trhací jámy, kde jej zabezpečí pyrotechnická služba Policie České republiky. Věřím, že ministerstvo tento postup podpoří a schválí,“ sdělil hejtman kraje Josef Bělica.
Další nebezpečný materiál je potřeba řešit v Bohumíně. Jedná se o odpad pocházející z nelegální přeshraniční přepravy nebezpečného materiálu. V důsledku zaplavení se změnily jeho vlastnosti, hejtmanství jej proto zlikviduje a vzniklé náklady pak bude vymáhat.