Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Divadlo loutek Ostrava slaví sedmdesátiny

Kultura Zpravodajství

ilustrační foto

První premiérou Krajského divadla loutek v Ostravě (dnešního Divadla loutek Ostrava, DLO), které si postupně vybudovalo pozici předního tuzemského loutkářského souboru, byla 12. prosince 1953 ruská vánoční pohádka Děda Mráz. Od 60. let je Divadlo pravidelně zváno na mezinárodní loutkářské festivaly, od roku 1995 samo pořádá festival Spectaculo Interesse, jehož se zúčastňují světové špičky oboru.

Vedení divadla letos v červenci převzala nová ředitelka, divadelní manažerka Alena Punčochářová, která zvítězila ve výběrovém řízení. Vystřídala Jarmilu Hájkovou, která se po 20 letech rozhodla z čela divadla odejít. V listopadu se pak novým uměleckým šéfem DLO stal režisér, dramaturg a pedagog Jakub Maksymov, jenž ve funkci nahradil Václava Klemense, který v divadle působil od roku 2007.

V roce 1980 bylo Divadlo na čas připojeno ke Státnímu divadlu Ostrava, což se negativně promítlo do jeho tvorby, avšak koncem 80. let zde vznikl tým špičkových loutkářů a hudebníků.

Dnešní repertoár DLO, které od roku 1999 působí v nové budově na Černé louce, směřuje především k divákům od nejmenších dětí po mládež, ale postupně se vytváří i řada večerních představení pro dospělé publikum. V roce 2010 byla na jižní straně budovy přistavěna alternativní scéna divadla pro 60 diváků.

Divadlo loutek Ostrava je příspěvkovou organizací města. Je profesionální scénou pro děti a mládež, denně hraje dvě až čtyři představení pro žáky mateřských, základních či středních škol. V neděli jsou dopolední i odpolední představení pro děti a jejich dospělý doprovod. V týdnu hraje divadlo představení určená i dospělým divákům.

Oslavy 70. výročí založení divadla vyvrcholí 15. prosince slavnostním večerem.


Podobné zprávy