Děti v Karviné ukázaly, že z odpadu lze vytvořit krásu
Sociální služby Životní prostředí Zpravodajství
V Literárním salónku Regionální knihovny Karviná se dnes uskutečnilo slavnostní vyhlášení každoroční výtvarné soutěže, která byla součástí letošního Dne Země. Děti tvořily na téma „Tvoříme krásu z odpadu“.
Jejich úkolem bylo vytvořit originální výrobky z recyklovatelných materiálů – papíru, plastu, dřeva, kovu nebo dalších věcí, které by jinak skončily jako odpad.
O vítězích rozhodovali sami návštěvníci Dne Země, který se konal 16. dubna na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě.
Nejvíce hlasů získala třída 7.A ze ZŠ a MŠ Prameny s výrobkem „Motýl“. Druhé místo obsadila třída 5.S ze ZŠ a MŠ Dělnická s dílem „Strom života“ a třetí skončila třída 9.A ze ZŠ a MŠ Cihelní s výrobkem „McQueen“. Cenu útěchy získala třída 4.A ze ZŠ a MŠ Školská za výrobek „Čas na kafe, čas na krásu“.
„Chodili jsme po třídách a snažili se získat nějaké náušnice a doplňky, jako náramky nebo třpytivé korálky. Chvíli to trvalo, ale výsledek za to stojí,“ řekla po vyhlášení jedna z členek vítězného týmu hlasování veřejnosti, Veronika Herecová ze ZŠ Prameny.
Oceněné školy získaly finanční odměny, které mohou využít například na školní výlety, sportovní vybavení nebo školní potřeby.
„Každoročně nás překvapuje, s jakými nápady děti přicházejí. Je vidět, že nad výrobky opravdu přemýšlely a daly si na nich záležet. Zároveň je skvělé, že si už v mladém věku uvědomují důležitost ochrany přírody a recyklace,“ uvedl náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM).
Protože letos vzniklo opravdu mnoho povedených a kreativních výrobků, rozhodl se Odbor komunálních služeb Magistrátu města Karviné udělit také mimořádné ceny. Ty získaly třída 8.C ze ZŠ a MŠ Mendelova za výrobek „Papoušek“, třída 9.A ze ZŠ a MŠ U Lesa za dílo „Šaty“ a třída 3.A ze ZŠ a MŠ Družby s výrobkem „Úl“.
„Měli jsme velkou radost z toho, kolik krásných a originálních výrobků letos děti vytvořily. Bylo vidět, že do práce vložily nejen fantazii, ale i spoustu času a nadšení. Vybrat ty nejlepší opravdu nebylo jednoduché, proto jsme udělovali i mimořádné ceny,“ doplnila Martina Klusová z Odboru komunálních služeb Magistrátu města Karviné.
Slavnostního vyhlášení se zúčastnily děti, pedagogové i zástupci zapojených škol.

