Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Charita Ostrava chce v letošním roce vytvořit nové zázemí pro pečovatelskou službu

Sociální služby Zpravodajství

Charita Ostrava chce v letošním roce vytvořit nové zázemí pro pečovatelskou službu. V centru města v Kafkově ulici již koupila nový objekt a letos se chystá na jeho rekonstrukci. S pokrytím nákladů by mohly pomoci evropské peníze. ČTK to řekl ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. Zároveň chce charita letos zahájit i další dvě dlouho chystané stavby.

„Zásluhou nového zázemí, které bude v centru Ostravy, budeme dostupnější. V současné době jsme v nedostatečně velkých nájemních prostorech. Budeme tak schopni navýšit kapacitu terénních služeb a být dostupnější, protože z centra se dostaneme lépe do dalších částí města Ostravy,“ uvedl Pražák. Náklady na koupi i rekonstrukci objektu jsou 21 milionů korun.

„Nemovitost už máme k dispozici, již jsme ji zakoupili,“ uvedl Pražák. Předpokládá, že v únoru či březnu by charita měla vědět, zda se jí podaří získat dotace. Pokud bude úspěšná, chce co nejdříve zahájit rekonstrukci, protože už má i stavební povolení. Přestavba by mohla být dokončena letos, nejpozději však do poloviny roku 2025. Charita by tak pro pečovatelskou službu mohla přijmout další dva až tři zaměstnance k současným 20.

Charita Ostrava letos plánuje zahájit také dlouho připravovanou rekonstrukci Charitního domu sv. Václava – domova pokojného stáří v Heřmanicích. Projekt několikrát upravovala, ale kvůli vysokým finančním nákladům se nakonec rozhodla vrátit k původním plánům a v podkroví vybuduje osm nových pokojů se sociálním zázemím. Původní kapacita se tak navýší z 59 lůžek na 67. „Tento rok už se začne stavět a chceme zahájit první fázi. Předpokládáme, že uspějeme s naší žádostí na ministerstvu práce a sociálních věcí, odkud bychom mohli dostat finanční prostředky na evakuační výtah, který je součástí rekonstrukce,“ uvedl Pražák. Celkové náklady na přestavbu podle něj budou 21 milionů korun.

Charita by ráda získala finance i z regionálních zdrojů. „Byli bychom moc rádi, kdybychom získali finanční zdroje z místních rozpočtů. Obracíme se proto na Moravskoslezský kraj i město Ostrava. Lůžek je tady naprostý nedostatek. Přestože preferujeme terénní služby, je tady velké množství lidí, kteří čekají na přijetí do některé z pobytových služeb a přechází mezi LDN, sanatorii a dalšími zařízeními, kde mohou zůstat jen dočasně,“ uvedl Pražák. Projekt by měl být dokončen v příštím roce.

Charita letos rovněž chystá rekonstrukci objektu v Erbenově ulici, který by měl sloužit pracovníkům sociální rehabilitace, kteří jsou v nevyhovujícím zázemí. Stavba za zhruba 18 milionů korun má být hotova v polovině příštího roku. Pracovníci služby pomáhají lidem na cestě za vlastním domovem. Podle ředitele charita začíná také s přípravou výstavby nového domova pro seniory s 20 lůžky. Projekt je však teprve v počátku a zatím se hledá vhodný pozemek.Podobné zprávy