Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Bohumín založil protihlukovou habrovou stěnu u dálnice

Doprava Zpravodajství

Zelené izolační clony se dočkají obyvatelé Starého Bohumína.Město u sjezdu na dálnici D1 dnes (16. 4.) vysadilo stromořadí pro odhlučnění. Pomocí dřevin plánuje zintimnit i okolí smuteční síně, kde přibude habrová alej. Kompletní jarní výsadba bude radnici stát zhruba půl milionu korun.

Lidé ze Starého Bohumína, kteří žijí v blízkosti dálnice D1, se dočkají přirozené ochrany před hlukem z provozu. Město tu založilo alej z pětadvaceti habrů. „Na začátku tohoto týdne jsme vyměřili a vyznačili přesná místa výsadby pro jednotlivé stromy a bezprostředně poté proběhla jejich výsadba,“ potvrdil Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Město v této oblasti původně plánovalo založit plošnou izolační zeleň, ale narazilo na kolizi se zemědělským půdním fondem. „Proto jsme připravili alternativní řešení v podobě habrového stromořadí. Jde o nenáročnou dřevinu, která se dobře ujímá a vytváří pěknou korunu. Pro tyto účely je ideální volbou,“ vysvětlil Palán.

Aktuálně pokračuje i městský projekt na ozelenění okolí smuteční síně. „V první fázi jsme zajistili výsadbu u parkoviště, druhá etapa zahrnuje vytvoření habrové zdi v blízkosti separačního hnízda. Projekt ukončíme třetí etapou na podzim tak, aby celé okolí síně bylo odcloněno,“ popsal místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Radnice se letos rozhodla investovat do jarní výsadby 108 stromů zhruba půl milionu korun, což je oproti předchozím letům vyšší částka. „Chápeme důležitost zeleně v urbanizovaném prostředí. I naši občané nás často oslovují s prosbami o nové stromy a my se jim snažíme vyhovět. Kromě větších projektů, jako je právě alej u dálnice a smuteční síně, obměňujeme jednotlivé dřeviny napříč všemi městskými částmi,“ podotkl Macura.

S letošní jarní výsadbou začalo město bezprostředně po ukončení sezóny kácení. Mezi prvními místy, která dostala nové stromy, byla Trnková ulice v Pudlově. „Za železničním přejezdem směrem ke garážím jsme prokáceli neperspektivní a nemocné akáty a místo nich jsme založili novou lipovou alej o patnácti kusech. Sázeli jsme i ve Skřečoni, konkrétně v parčíku naproti pobočky městské knihovny, kde přibylo pět habrů. Tři buky jsme doplnili do Rafinerského lesíku, stejný počet jsme vysadili v Okružní ulici,“ vypočítal Palán s tím, že stromy ještě přibudou například u městské polikliniky či v Nerudově, Dvořákově a Palackého ulici.


Podobné zprávy