Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

BLÍŽÍ SE NOVÝ ŠKOLNÍ ROK. NOVINKY VE ŠKOLSTVÍ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

Školství Zpravodajství

Nový školní rok 2024/2025 začne 2. září pro zhruba stejný počet dětí jako vloni. V Moravskoslezském kraji přibude několik nových škol a školek a nové středoškolské obory. Hejtmanství bude pokračovat v krajských stipendiích, podpoře řemesel, jazykového vzdělávání, opět přispěje i na školní psychology a speciální pedagogy. Také naváže na investice do školských budov.

Dle předběžných údajů v Moravskoslezském kraji půjde poprvé do mateřských škol 11 700 dětí, což je o 300 více než v minulém roce. Prvňáčků na základních školách bude oproti loňsku téměř o 500 více, do lavic zasedne 12 900 dětí. Bývalých deváťáků, kteří by měli začít navštěvovat střední školu, je letos 11 200, tedy o 300 méně než vloni. K maturitním zkouškám by na konci tohoto školního roku mělo nastoupit asi 8 250 žáků.

V Moravskoslezském kraji přibudou od nového školního roku 2 nové soukromé základní školy. V Chlebovicích u Frýdku-Místku je to Základní škola Bez Lavice, v Karviné vznikla Základní škola Open school Karviná. V okrese Bruntál zahájí svou činnost Církevní mateřská škola Německého řádu a od 1. ledna 2024 již poskytuje vzdělávání Mateřská škola Liptaň. Lesní mateřská škola Včelka začne fungovat na území města Ostravy. „Novinky máme i ve středoškolském vzdělávání. S novým školním rokem přibudou v našem kraji tři nové maturitní obory. Na krajem zřizované Obchodní akademii a Vyšší odborné škole sociálně právní v Ostravě je novinkou obor Sociální činnost. A pak nabízejí nové středoškolské obory zakončené maturitou i dvě soukromé školy, Střední škola hotelnictví, gastronomie a služeb SČMSD Šilheřovice otevře Přírodovědné lyceum, opavská Soukromá střední škola podnikatelská má nově obor Polygrafie,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a doplnil, že nematuritní obory s výučním listem nově otevřou AGEL Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická a krajská Mendelova střední škola v Novém Jičíně, na obou se od září začne vyučovat obor Ošetřovatel.

„V minulém školním roce se přijímací řízení na střední školy konalo podle nové legislativy. Žáci mohli podat tři přihlášky, Moravskoslezském kraji měli na výběr z více než 140 oborů ve 138 školách všech zřizovatelů. Standardně byl největší zájem o obory gymnázií, dále o obory Praktická sestra, Informační technologie, ale také o málopočetné obory jako Asistent zubního technika nebo Požární ochrana. Z oborů s výučním listem byl největší převis přihlášek u oborů Kadeřník, Mechanik opravář motorových vozidel, Aranžér, Zemědělec – farmář,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny s tím, že kromě pestré nabídky oborů mají střední školy v regionu dostačující kapacitu: „V denní formě vzdělávání bylo k dispozici 16 891 volných míst. Po prvním kole přijímacího řízení bylo v našem kraji ke vzdělávání přijato 96 procent deváťáků, přičemž více než 77 procent se dostalo na střední školu, kterou si vybrali jako prioritní.“

Ve druhém kole přijímacího řízení se na střední školu nedostalo 430 žáků z 9. tříd, ovšem díky dostačující kapacitě měli šanci se ještě dodatečně přihlásit na jinou školu. Seznam škol s volnými místy byl pro ně k dispozici na webových stránkách systému DiPSy.

Podpora vzdělávání

„Také v tomto školním roce navážeme na krajská stipendia, která podporují vybrané technické a řemeslné obory, které jsou žádané na trhu práce. Jsou díky nim pro mnohé deváťáky atraktivnější a následně je motivují k zodpovědnějšímu přístupu ke vzdělávání. Prospěchová složka stipendia je až 10 tisíc korun za školní rok, roční motivační složka je pak 5 tisíc. Žáci závěrečných ročníků mohou navíc získat jednorázovou odměnu 5 tisíc korun za úspěšné absolvování maturitní nebo závěrečné zkoušky,“ vyčíslil náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny s tím, že v minulém školním roce hejtmanství na stipendiích celkem vyplatilo 14,5 milionu korun. Seznam škol a výčet oborů podpořených krajskými stipendii je na webu kraje. Dalším nástrojem, který má podpořit zájem o vybrané obory, je další vlna kampaně Řemeslo má respekt.

Moravskoslezský kraj také dlouhodobě podporuje jazykové vzdělávání. „I v tomto školním roce zapojíme na krajských školách do výuky cizích jazyků rodilé mluvčí. Předpokládáme, že zahraniční lektoři budou působit na celkem 54 středních a vyšších odborných školách v regionu. Díky nim si žáci zvýší sebejistotu, ale taky plynulost při komunikaci v angličtině i dalších jazycích. Na rodilé mluvčí máme pro tento školní rok v rozpočtu kraje připraveno 8,7 milionu korun. V jazykovém vzdělávání mají důležité místo taky výjezdy žáků do zahraničí, nově se Moravskoslezskému kraji podařilo v programu Erasmus+ získat Akreditaci koordinátora konsorcia, což 16 krajským gymnáziím usnadní přístup k financování zahraničních aktivit. Na tento školní rok má Moravskoslezský kraj z evropských fondů přiděleno 400 tisíc eur,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a dodal, že Moravskoslezský kraj bude i nadále zajišťovat jazykovou přípravu pro žáky cizích národností, pro které je menší znalost češtiny komplikací při vzdělávání na základní nebo střední škole. „Další důležitou oblastí, kterou nesmíme opomenout, je podpora školních psychologů a speciálních pedagogů, kteří se věnují dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Tyto odborníci jsou ve školách důležitým partnerem pedagogů, proto Moravskoslezský kraj na tyto odborné pracovníky školám poskytne 13 milionů korun. Podpoříme o tři školy více než vloni, příspěvek získá celkem 27 krajem zřizovaných škol, a to na 22 školních psychologů a 7 speciálních pedagogů,“ sdělil náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a vysvětlil, že tato pomoc je směřována školám, které nemají zajištěno financování těchto odborných pozic z jiných zdrojů.

Projekty a investiční akce

Důležitým zdrojem financí v oblasti školství je v Moravskoslezském kraji Operační program Spravedlivá transformace. „Kromě strategického projektu TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání, který má přispět k modernizaci odborného vzdělávání, využijeme peníze z Fondu pro spravedlivou transformaci i na další významné projekty. Pokračujeme v modernizaci Školního statku Opava, na které máme z fondu 16 milionů korun. A 15 milionů využijeme na zřízení nového gastrocentra při Střední škole prof. Zdeňka Matějčka v Ostravě, celkově investice vyjde na 90 milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny s tím, že další evropské peníze kraj získal z IROP. Například na modernizaci výukových prostor na ostravském Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida, novostavbu dílen ve Středním odborném učilišti Opava, modernizaci zázemí pro výuku zemědělských a polygrafických oborů na Albrechtově střední škole Český Těšín nebo například na venkovní sportoviště opavské Střední školy technické.

„Aktuálně jsme dokončili nebo se blížíme k finiši několika zásadních investičních akcí. Ať už jde o rekonstrukci střechy a zateplení fasády Gymnázia Třinec, rekultivace exteriéru českotěšínského Polského gymnázia, rekonstrukce kopřivnické školy Motýlek nebo opavské základní školy na Praskově ulici, také nás čeká dokončení výstavby dílen Střední odborné školy Frýdek-Místek, která je vyčíslena na 310 milionů korun. Ve spolupráci s městem Frenštát pod Radhoštěm a Národní sportovní agenturou stavíme sportovní halu pro Gymnázium a Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky, u té jsou náklady vyčísleny na 155 milionů,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a dodal, že v dalších letech by měly být hotové rekonstrukce tělocvičny Gymnázia Havířov-Podlesí nebo objektů ostravské Střední školy společného stravování.

Moravskoslezský kraj připravuje i další projekty, které by měly být zahájeny v nejbližších letech. Například výstavba sportovního plaveckého bazénu pro Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě za zhruba 450 milionů korun nebo například vybudování nového gastro centra pro výuku pekařských a cukrářských oborů pro Střední školu prof. Zdeňka Matějčka v Ostravě za 90 milionů


Podobné zprávy