Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

V Ostravě se šíří žloutenka, nakažené jsou hlavně děti

Zdravotnictví Zpravodajství

Od konce dubna hygienici evidují v Ostravě přes čtyřicet nakažených žloutenkou typu A, v drtivé většině případů jde o děti. Jedná se o nejvyšší počet případů nákazy za posledních deset let. Zatím není možné přesně říci, kde se lidé nakazili, z informací ale vyplývá, že to mohlo být na Slovensku. Nemoc se v Ostravě šíří hlavně v městské části Přívoz. Hygienici nadále trasují kontakty nakažených, zatím bylo vytrasováno asi čtyři sta lidí.

Hygienici od 22. dubna zaznamenali celkem 44 nakažených lidí, z toho bylo 43 dětí ve věku od jednoho do sedmnácti let. V posledních dvou týdnech to bylo dokonce sedmnáct nových případů, z toho šlo v šestnácti případech o děti. 

Hygienici vyhledaným kontaktům nakažených doručili rozhodnutí, která spočívají zejména v lékařském dohledu stanoveném na padesát dní od posledního kontaktu s nemocným. 

Doporučení hygienici vydali také třem základním školám v Ostravě i jedné místní ubytovně. 

Všichni nakažení žloutenkou musejí být vždy hospitalizovaní. Primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Lenka Petroušová potvrdila, že v poslední době bylo hospitalizováno více než čtyřicet lidí. 

Petroušová také potvrdila, že se jednalo převážně o děti, u těch má nemoc většinou lehký průběh. Doporučila ale očkování proti žloutence, které je možné v kteroukoliv roční dobu. 

V Ostravě momentálně začíná sezona festivalů. Už ve středu startuje festival Beats for Love a na konci července Colours of Ostrava. Podle Petroušové rozhodně není důvod k panice, ale k větší obezřetnosti. Ta je namístě i v případě cestování městskou hromadnou dopravou. 

Například supermarkety v Přívozu zatím žádná opatření nezavedly. Doporučují však, aby lidé při nákupu pečiva nebo ovoce a zeleniny používali rukavice nebo igelitové sáčky.


Podobné zprávy