Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Tradiční oslavy svátku sv. Martina budou letos v Ostravě na novém místě

Kultura Tiskové zprávy Zpravodajství

Ostrava 28. října (ČTK) – Tradiční oslavy svátku svatého Martina se letos v Ostravě uskuteční na novém místě. Akce se přestěhuje z centrálního Masarykova náměstí do vily Hanse Ulricha na Sokolské třídě a jejího okolí. ČTK to řekla mluvčí Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) Petra Špornová.

„Slavnost svatého Martina se bude tentokrát konat ve zcela novém prostředí. Věříme, že se bude líbit a že založíme novou tradici. Ve vile Hanse Ulricha sídlí Klub Parník i výtvarná Galerie Sokolská 26. Postupně se snažíme vilu zpřístupňovat návštěvníkům pomocí různých kulturních aktivit, a to i ty prostory, kam kdysi neměli přístup,“ uvedla ředitelka centra Marcela Mrózková Heříková.

Program začne 11. listopadu v 11:00 a potrvá až do 21:00. V okolí vily bude dobový jarmark s pochutinami a specialitami. Návštěvníci se budou moci seznámit s dobovými řemesly, prohlédnout si vojenské ležení, polní kuchyni či zbrojnici. Chybět nebudou ani dílny pro děti nebo ukázky historického šermu. Přímo ve vile bude v prvním patře připravena degustace přírodních vín moravských vinařství.

„Prostranství kolem vily nabídne svatomartinské speciality jako třeba husí játra, paštiky, víno, koláče, svatomartinské rohlíky nebo domácí chléb a sýry,“ uvedla dramaturgyně CKV Šárka Dospivová. Program začne slavnostním otevřením prvního mladého vína a zahájením husích hodů. Žehnání mladého vína přichystali organizátoři akce na 17:00. V 19:30 se uskuteční koncert kapely Tomáš Kočko & Orchestr.

„Lákadlem pro rodiny s dětmi bude světelný průvod v čele s Martinem na bílém koni a jeho gardou, tedy bubeníky, šermíři a vojáky s loučemi. Start průvodu je v 16:30 hodin na Masarykově náměstí a povede po Poštovní a Matiční ulici směrem k vile Hanse Ulricha,“ doplnila mluvčí. Zájemci si mohou vzít vlastní lampy a lucerny, které si ale bude možné zakoupit i přímo na Masarykově náměstí.


Podobné zprávy