Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

ROZHOVOR: „Účast v Lize mistrů nás posouvá dál, hrát ji budou i mladí“, řekl ředitel BK Opava Radim Vysocký

Sport Zpravodajství

BK Opava
zdroj: web BK Opava (www.bkopava.cz)

Tři zápasy v Lize mistrů a jedenáct v České lize mají za sebou basketbalisté Opavy. Na domácí scéně měli menší výpadek, nicméně jinak se jim daří skvěle, osm výher a druhá příčka v tabulce je toho důkazem.

V Evropě už to tak valné není. Úřadující mistr má na kontě tři vysoké porážky. Ředitel klubu Radim Vysocký i tak hodnotí účast v této prestižní soutěži pozitivně. Navíc Slezané budou hrát tuto soutěž v juniorské kategorii. „V Patrasu a i s Dijonem jsme jasně prohráli, ve Vilniusu jsme se poločas drželi, potom nás ale zkušenější soupeř přehrál. Na naši účast v Lize mistrů se ale dívám pozitivně. Klub se díky tomu posouvá dál, stále získáváme nové zkušenosti. Díky účasti v Evropě budeme silnější v české lize,“ podotkl ředitel BK Opava Radim Vysocký a po vynikající atmosféře ve Vilniusu už vyhlíží domácí zápas s litevským Rytasem. „Hrajeme ho skoro až za měsíc. Ale už teď mohu říci, že půjde o velký basketbalový svátek. Litva je země basketbalu zasvěcená. K dnešnímu dni si hostující fanoušci zakoupili 350 vstupenek. Moc bychom si přáli vyprodanou halu,“ přeje si klubový boss. Více už v následujícím rozhovoru.

Opava má za sebou jedenáct zápasů v české lize, dva tři v Lize mistrů. Jak byste toto období zhodnotil?
Začátek v české lize byl výsledkově velmi dobrý. Po porážce, kterou jsme utrpěli v Písku a potom v Patrasu, jsme se dostali trochu do útlumu. Naštěstí šlo o chvilkovou záležitost. Zápas s Děčínem, Pardubicemi a Ostravou ukázaly, že jsme zpátky naskočili na vítěznou vlnu.

V Lize mistrů jste třikrát vysoko prohráli. Asi jste nepočítali, že dostanete takové příděly…
Ty tři výsledky mohou vypadat na první pohled jako obrovský neúspěch. Neberu to ale tak, že v Lize mistrů děláme ostudu. Je to dáno tím, v jakých podmínkách basketbal děláme a s jakými hráči. Máme trochu jinou filozofii než třeba Nymburk, který má plnou lavičku českých reprezentantů a angažuje kvalitní hráče ze zahraničí. Naší snahou je hrát s českými hráči a připravit je pro potenciální vstup do národního týmu. Kdybychom se vydali na obdobnou cestu jako Nymburk, tak ta by nás stála více finančních prostředků.

Hráči se potřebují pro národní tým připravit a k tomu musí mít mezinárodní konfrontaci. Potřebují se ošlehat mezinárodním basketbalem, potřebují poznat, jak pískají rozhodčí. Pokud se jim toto neumožní a pokud nebudou hrát kvalitní zápasy, tak se nedostaneme dál ani v české lize. Může se stát, že přijdou zranění a pokud nebude volný žádný český hráč, budeme muset sáhnout po hráči ze zahraničí , ale pořád chceme prosazovat českou cestu. Věc druhá je, že je to unikátní příležitost i pro fanoušky vidět evropské týmy přímo v naší hale. Mluvil jsem se spoustou z nich a byli rádi, že něco takového hrajeme.

Osobně jste byl v Patrasu, kde jste měl možnost vidět zázemí jedné z nejlepších basketbalových akademií v Evropě. Jaký na vás udělala dojem?
Celá Liga mistrů není jenom o sportovních výsledcích nebo sportovních zkušenostech. Je to nové poznání i pro lidi, kteří se kolem basketbalu v Opavě točí. Máme příležitost potkat se s lidmi, kteří dělají basketbal jinde, vyměnit si své poznatky. I to nám pomůže v dalším rozvoji našeho klubu. Akademie Patrasu je unikátní projekt, jehož součástí jsou tři zastřešené haly, venkovní hřiště, obrovské regenerační a tréninkové prostory. To se mi hodně líbilo.

Před startem Ligy mistrů jste hovořil o tom, že byste chtěli do této soutěže přihlásit i opavskou osmnáctku. Jaká je aktuální situace?
Jako účastníci Ligy mistrů máme možnost přihlásit i naši osmnáctku do stejné soutěže. V úterý jsem podepisoval přihlášku. Soutěž má jiný formát, než je tomu u dospělých. Hraje se formou turnajů. Chceme, aby naši mladí kluci šli do konfrontace se zahraničním basketbalem. Je to dobré pro jejich další posun.

Když pomineme opavské áčko, tak parádní vstup do sezony zažívá opavské béčko, devatenáctka, i sedmnáctka…
Jsem za to nesmírně rád. Chodím se na jejich zápasy dívat. V před týdnem v útery hrála u nás naše devatenáctka s Pelhřimovem. Překvapilo mě, kolik zahraničních hráčů v kádru našeho soupeře nastoupilo. My, když to vezmeme, tak hrajeme jen s opavskými hráči a máme výsledky. Béčko vede první ligu, devatenáctka je druhá a sedmnáctka třetí v extralize, což jsou skvělé výsledky. Viděli jsme, jak výborně proti Dijonu zahrál Kryštof Kavan, který je klasicky naším odchovancem. Myslím si, že když se mu budou vyhýbat zranění, tak má před sebou velkou budoucnost.

Samostatnou kapitolou jsou fanoušci, kteří si opět našli cestu do haly, a to ještě ve větším počtu než v loňské sezoně…
Diváků chodí hodně, za to jsme rádi. Sledujeme to i v porovnání s loňským rokem, vidíme to i na permanentkách, které jsme prodali, tak i podle toho, kolik nám chodí lidí na zápas. Jestliže jsme loni měli i včetně play-off průměr nějakých 1700 návštěvníků, dnes už jsme tuto metu překročili v první čtvrtině soutěže.

Když se ještě vrátíme k Lize mistrů, tak Opavu čeká velký basketbalový svátek 12. prosince, kdy hostíte litevsky Rytas. S ním dorazí do haly i velmi početná skupina fanoušků…
To je pravda. Myslím si, že ač se to nezdá, tak účastí v Lize mistrů děláme dobrou reklamu i městu. Mluví se o nás. Ví se o nás. Na vzájemný zápas s Rytasem u nás v Opavě si jeho fanoušci koupili už 350 lístků! S týmem přiletí i majitel Rytasu, a to i včetně zástupců strategických partnerů. Basketbal je v Litvě národním sportem a to, co předvedli fanoušci při zápase ve Vilniusu, bylo neskutečné. Věřím, že v naší krásné hale bude rovněž báječná atmosféra.

Zdroj: web BK Opava (www.bkopava.cz)


Podobné zprávy