Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Přes 140 otevřených kostelů, kaplí a modliteben v Moravskoslezském kraji a v jedné z nich bude návštěvníky vítat biskup.

Kultura Tiskové zprávy Zpravodajství

ilustrační foto: Ivana Bužková

Noc kostelů vstupuje do dalšího ročníku, jehož tématem je srdce. Přinášíme přehled programových tipů z ostravsko-opavské diecéze, do které patří Moravskoslezský kraj a Jesenicko. V centru Ostravy doplní událost festival Slezská lilie.

„Letos se do Noci kostelů na území Moravskoslezského kraje a Jesenicka přihlásilo 144 kostelů, kaplí a modliteben,“ uvádí Miroslav Přikryl z Odboru dotačních projektů a církevní turistiky Biskupství ostravsko-opavského. Na tiskové konferenci v úterý 4. června vyjmenoval některé konkrétní tipy.

„V Opavě zvou návštěvníky třeba na věž kostela sv. Hedviky, v kostele sv. Vojtěcha pak farníci chystají módní přehlídku církevních rouch a otevřeno bude mít také konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie,“ zve Přikryl na večerní procházku Opavou. Noc kostelů bude mít také přeshraniční rozměr. „Ve Velkých Kuněticích na Jesenicku se místní obyvatelé sejdou se sousedy z blízké polské vesnice a ke kostelu na české straně hranice vyrazí společně,“ prozrazuje. Noc kostelů je ekumenickou akcí, do které se zapojují různé církve. Kupříkladu v Orlové budou mít otevřeno jak ve Slezské církvi evangelické augsburského vyznání, tak v blízkém kostele římskokatolické církve.

Biskup Martin David se letos poprvé stane také organizátorem Noci kostelů. Poutníky zve do kaple sv. Kříže v prostorách Biskupství ostravsko-opavského na Kostelním náměstí v Ostravě. „Je to kaple, kde začínám svůj pracovní den při mši svaté, ke které se mohou připojit i spolupracovníci. Letos bychom v ní rádi přivítali i účastníky Noci kostelů,“ avizuje biskup Martin David. Opodál v kostele sv. Václava bude vystaven vzácný zvon z 16. století, který se do Česka v dubnu vrátil z Německa, kde zůstal po druhé světové válce. „Kdo si ho přijde prohlédnout na Noci kostelů, uvidí také svítící srdce, které je tématem letošní Noci kostelů,“ říká Miroslav Přikryl. V ostravské katedrále Božského Spasitele bude letos Noci kostelů patřit varhanám. Farnost se totiž připravuje na stavbu nového nástroje, který se do katedrály přestěhuje z Janáčkovy filharmonie. „Po 22. hodině v katedrále zahraje koncertní mistr Janáčkovy filharmonie Jakub Černohorský a u té příležitosti spustíme videoprojekci, která na stěně katedrály zobrazí, jak budou nové varhany vypadat,“ líčí Petra Kubenková za organizátory z katedrály.

Výběr dalších akcí spojených s Nocí kostelů najdete na webu Diecéze ostravsko-opavské a kompletní program na webu www.nockostelu.cz.

Živo bude také před katedrálou Božského Spasitele. Poté, co tam v 19 hodin biskup Martin a duchovní z jiných církví zahájí Noc kostelů, bude pódium u schodů katedrály patřit festivalu Slezská lilie. „V pátek večer vystoupí třinecká skupina Noemiracles a Anna K,“ uvádí za organizátory Martin Menšík. Tím ale festival nekončí. V sobotu 8. 6. večer se na stejném místě představí herci Těšínského divadla s muzikálem Divá Bára a zazní i rap mladých křesťanů ze Slovenska, kteří si říkají Tow Meot. Slezská lilie bude také pečovat o dialog. V sobotu večer zazní v kostele sv. Václava přednáška o izraelsko-palestinském konfliktu, kterou přednese Tomáš Bartonec – známý jako organizátor festivalu Templfest. V neděli odpoledne se pak na scéně Slezské lilie v Ostravě-Kunčičkách otevře debata o výzvách pro katolickou církev v současném světě. Na pláni za kostelem sv. Antonína bude v neděli také slavnostní mše na závěr festivalu.


Podobné zprávy