Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Pár orlosupů bradatých odchovává v Zoologické zahradě Ostrava své třetí mládě

Kultura Zpravodajství

foto:www.zoo-ostrava.cz

Pár orlosupů bradatých odchovává v Zoologické zahradě Ostrava své třetí mládě, ale poprvé bez pomoci chovatelů. Ti tak přihlížejí jenom prostřednictvím kamery nad hnízdem. Zoo Ostrava chová ještě jeden starší a zkušenější pár orlosupů.

Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus) obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti severní, východní a jižní Afriky, střední Asie, a znovu také jižní Evropy a Alpy. Je to velký dravec s rozpětím křídel 250-280 cm. Jeho potravu tvoří z 85-90 % kosti. Velké, které nespolkne najednou, vynáší do výšky a pouští na skalnatý povrch, aby se roztříštily. Dobře je pak stráví silné žaludeční šťávy, které obsahují mnohem více kyselin než u jiných dravců (tímto způsobem je obsah bílkovin v kostech využíván velmi efektivně). V některých oblastech tímto způsobem rozbíjí i želvy.
Světlé peří na hrudi si orlosupi „pudrují“ rezavou hlinkou. Na podzim vytváří trvalé páry. Do hnízda na skalách snáší samice zpravidla dvě vejce, ale většinou přežívá pouze jedno mládě – častá je siblicida (jev, kdy starší, zpravidla silnější sourozenec krátce po vylíhnutí usmrtí mladšího, slabšího, sourozence). Dospívá v sedmi letech a dožívá se asi 20 let (v lidské péči dokonce až 40 let).


Podobné zprávy