O 13 nových strážníků se včera dopoledne rozrostly řady Městské policie Ostrava. Slavnostní slib složili do rukou primátora statutárního města Ostravy Jana Dohnala.

Již neodmyslitelnou součástí akce byla mimo jiné přítomnost čestné jednotky Městské policie Ostrava, která podtrhla její slavnostní ráz. Pro 6 žen a 7 mužů tak pomohla učinit dnešní den nezapomenutelným milníkem jejich životů, kdy se stali strážníky Městské policie Ostrava.
„Spektrum činností naší městské policie je opravdu široké, od zabezpečení veřejného pořádku až k preventivním aktivitám, na které klademe značný důraz. Bezpečnost je pro nás prioritní, děkuji strážníkům za jejich nelehkou službu. Přivítáme také další zájemce, kteří pomohou v řadách Městské policie Ostrava zvýšit pocit bezpečí obyvatel města,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města.
Aby mohli být noví strážníci zařazeni na jednotlivé služebny ve městě, museli si během tříměsíčního rekvalifikačního kurzu osvojit nejen právní normy potřebné pro výkon tohoto povolání. Absolvovali také výcvik v sebeobraně, střeleckou a taktickou přípravu. Zvládli základy první pomoci, kriminalistiky i psychologie.
Po absolvování rekvalifikačního kurzu pak noví strážníci předstoupili před komisi Ministerstva vnitra, kde všichni úspěšně vykonali závěrečnou zkoušku.
„Městská policie Ostrava má o nové zájemce pro výkon tohoto povolání trvalý zájem. Aktuálně probíhají výběrová řízení pro sto čtvrtý rekvalifikační kurz, který započne již v září,“ dodává ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.
Městská policie Ostrava k dnešnímu dni čítá 634 strážníků. V plánu je však tento počet navýšit na optimálních 680 mužů a žen. 17 zájemců o toto povolání již zdárně prošlo výběrovými řízeními a v září tak nastoupí do rekvalifikačního kurzu. Pro případné další zájemce tak zbývá posledních 29 volných pracovních míst na pozici strážníka Městské policie Ostrava.
Magistrát města se dlouhodobě zabývá monitorováním veřejných staveb z pohledu jejich užívání osob s omezenou schopností pohybu. Tyto stavby nejen podrobně monitoruje, ale také navrhuje jejich úpravy tak, aby se staly bezbariérovými. Současně se snaží o lepší informovanost těžce zdravotně postižených občanů, zejména osob odkázaných na ortopedický vozík. Odbor územního plánování a stavebního řádu inicioval již v roce 2016 zmapování budov určených pro užívání veřejnosti z hlediska jejich bezbariérové přístupnosti. Hodnocení objektů je prováděno dle celostátní Metodiky kategorizace přístupnosti objektů zpravidla přímo osobami, jež využívají k pohybu vozíku. Výstupy jsou použity na tvorbu aktualizací Generelů bezbariérových tras a dopravy města Ostravy, využívány jsou i pro návrhy a doporučení bezbariérových úprav.
„Mapa přístupnosti vznikla a je průběžně rozvíjena i aktualizována oddělením geografického informačního systému Magistrátu města Ostravy ve spolupráci s odborem územního plánování a stavebního řádu a Ostravskou organizací vozíčkářů. Oddělení geografického informačního systému města zajišťuje technickou stránku projektu, aby handicapovaným usnadnil každodenní pohyb po městě,“ uzavřela Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora.