Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

Lidé rozhodli, že parkovací zónu v Novém Pustkovci nechtějí

Doprava Zpravodajství

Na žádost několika desítek občanů začal městský obvod Poruba připravovat zavedení parkovací zóny v Novém Pustkovci. Setkání s veřejností ale ukázala, že místním současný stav vyhovuje.

Na začátku stála iniciativa několika desítek obyvatel ulic Slavíkova a Marty Krásové. Nelíbilo se jim, že v okolí jejich domů parkují svá auta studenti, kteří bydlí na nedalekých kolejích a zabírají jim tak cenná místa. Žádali proto zavedení parkovací zóny, která by v dané lokalitě umožnila odstavit vozidla jen místním a abonentům.

„Parkování je problém, který trápí nejenom Porubu. Hledáme nejrůznější způsoby, jak lidem ulevit a jsme otevřeni všem rozumným řešením. Samozřejmě umíme vytvořit i parkovací zóny, ale než k takovému kroku přistoupíme, musíme si být jistí, že jednáme v souladu s názory obyvatel, kteří v lokalitě bydlí. Z Nového Pustkovce jsme dostali podnět, nechali jsme si udělat analýzu území a tu jsme předložili místním. Ti měli možnost vyjádřit se na dvou setkáním, které jsme uspořádali,“ uvedl místostarosta Richard Hanáčik, který má dopravu na starost.

Zájem veřejnosti byl mimořádný – obou akcí se zúčastnilo dohromady přibližně 400 lidí, což v lokalitě, kde žije přibližně 1500 dospělých, je opravdu velké a reprezentativní číslo. „Ukázalo se, že velká většina parkování studentů za až tak velký problém nepovažuje. Shodli se, že současný stav jim vyhovuje a volné parkovací místo nakonec vždy najdou. I když třeba dále od domu. A především nechtějí za parkování platit. Dalším relevantním argumentem bylo, že zavedení zóny by výrazně komplikovalo situaci návštěvám a rodinným příslušníkům, kteří do lokality pravidelně přijíždějí například starat se o své blízké,“ popsal závěry z jednání místostarosta.

Parkovací zóna v Novém Pustkovci tak nevznikne a lidé budou i nadále parkovat tak, jak jsou zvyklí. „Protože jsme sami neměli jasno, zda by případná změna byla pro místní přínosem, chtěli jsme znát jejich názor. A ten byl jasný. Požadavky na zavedení parkovací zóny občas dostáváme i

z jiných lokalit. Pokud by jich bylo více, budeme postupovat stejně – lidem budeme vysvětlovat výhody a nevýhody, které to přináší a budeme chtít znát jejich názor,“ řekl Richard Hanáčik.

Důkladná analýza území Nového Pustkovce však přinese i pozitivní výsledky, přestože projekt nebude realizován. „Našli jsme několik míst, kde by v budoucnu mohla vzniknout nová parkovací stání bez zásahů do zeleně. Nepůjde sice o desítky ploch, ale věřím, že lidem to i tak pomůže,“ poznamenal místostarosta.

Poruba se stejně jako další česká města dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst. Ke zlepšení situace přispělo například vymístění dodávek či zavádění jednosměrných ulic tam, kde je to vhodné. Naposledy k němu sáhla Poruba před několika týdny a na ulici Čs. exilu díky tomu vzniklo sedmnáct nových míst. Na území obvodu navíc vzniká několik parkovacích domů a zvlášť ten v areálu fakultní nemocnice by především přes den měl ulevit situaci na prvním obvodě.

„Aktivně se snažíme hledat taková místa, která by ulevila řidičům, ale zároveň nezasahovala do zeleně, kterou si Porubané nadmíru cení. Není to jednoduché, ale děláme maximum pro to, abychom ten deficit aspoň částečně snížili,“ dodal místostarosta Richard Hanáčik.


Podobné zprávy