Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

KRAJ PŘISPĚL NA HYPERBARICKOU KOMORU MĚSTSKÉ NEMOCNICE OSTRAVA

Zdravotnictví Zpravodajství

Moravskoslezský kraj přispěl ostravské městské nemocnici 5 milionů korun na pořízení nové moderní hyperbarické komory. Tento příspěvek dnes odsouhlasili krajští zastupitelé. Komora je již v provozu tři měsíce, za tu dobu se zde zotavovalo už 136 pacientů.

„Nemocnice na Fifejdách je zatím jediným zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji i jeho okolí, které hyperbarickou komorou disponuje. Proto jsme vyhověli žádosti o podporu výměny původního zařízení ze sedmdesátých let minulého století za zbrusu nové. V našem krajském městě je tak teď jedna nejmodernějších hyperbarických komor v České republice nebo dokonce v Evropě. Vejde se sem 14 pacientů a personál, mají své pohodlí, příjemné prostředí, ale také možnost sledovat televizi nebo si vybrat něco k poslechu. To všechno v té původní, které se říkávalo ponorka, nebylo,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer a vysvětlil, že hyperbarická komora je tlakové zařízení, kde se dýcháním stoprocentního kyslíku léčí nejrůznější potíže. Například dekompresní nemoc potápěčů, otravy oxidem uhelnatým, poruchy sluchu nebo některé druhy embolie.

„Čtvrt roku je v provozu naše nová hyperbarická komora, která umožňuje léčbu v diametrálně odlišných podmínkách, než naše původní komora provozovaná téměř šedesát let. Denně je v provozu třikrát a celkem v ní už proběhlo 2 177 expozic. Díky navýšené kapacitě může léčbu podstoupit až o čtyřicet procent pacientů více než dříve, nejčastěji s percepční poruchou sluchu, po úrazech nebo s infekcemi,“ řekl ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig s tím, že pro nové zařízení bylo nutné postavit nový objekt. Nové Centrum hyperbarické medicíny vyšlo na 41 milionů bez DPH, dalších skoro 37 milionů bez DPH stála komora, většinu finančních prostředků poskytlo město Ostrava z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava. Moravskoslezský kraj na ni přispěl 5 milionů.

Tři podzemní podlaží s vjezdem z ulice Na Fifejdách jsou vyhrazena pro parkování zaměstnanců nemocnice, v součtu jde o 250 parkovacích míst. Druhé a třetí nadzemní podlaží a otevřená plocha na střeše s vjezdem z ulice Odboje jsou určena pro parkování veřejnosti. Jedná se o celkem 215 míst, z toho 115 pro stání krátkodobé a 100 míst je určeno pro čipové karty. V prvním nadzemním podlaží je situována nemocniční lékárna o celkové užitné ploše přesahující 888 m², se samostatným vstupem z ulice Nemocniční. Ve stejném podlaží nalezneme také čtyři nebytové prostory pro umístění obchodních jednotek, jednu se vstupem z ulice Odboje a tři se vstupem z ulice Hornopolní. Je zde umístěno také technické zázemí celého objektu – strojovna vzduchotechniky, trafostanice s rozvodnami i kanceláře obsluhy objektu. Neschází veřejné toalety a dvě úschovny kol. Do objektu jsou dva vjezdy, jeden do podzemních a druhý do nadzemních parkovacích podlaží,“ doplnil náměstek primátora pro investice a dopravu Břetislav Riger.

V průběhu prázdnin bude v šesti místech Ostravy nainstalován jednotný parkovacím systém, který zajistí společnost CROSS Zlín. Náklady přesáhnou 30,6 milionů korun bez DPH (detailněji viz https://1url.cz/C119p). Jedním z parkovacích domů, ve kterých bude nový systém nainstalován je právě nový multifunkční parkovací dům u městské nemocnice. Poté, co bude objekt opatřen závorovým systémem, bude parkování hrazeno dle ceníku. Cena hodiny krátkodobého parkování je stanovena v rozmezí od 5 korun za hodinu do 40 korun za hodinu, při parkování delším 3 hodin (v době pondělí až pátek 5.30 – 17.30 hodin – 1 hodina/5 korun, 2. – 3. hodiny/20 korun, od 4 hodin 40 korun/hodinu). Ve zbývající době přes týden, od 17.30 hodin do 5.30 hodin bude hodina parkování zpoplatněna pěti korunami. O svátcích a víkendech přes den (v době 5.30 – 17.30 hodin) zaplatí řidič za hodinu parkování 20 korun, ve zbývající části dne (od 17.30 do 5.30 hodin) stojí parkování pět korun za hodinu. Zaměstnanci nemocnice budou moci využít čipových karet, cena měsíčního parkování pro ně činí 700 korun. 

Součástí stavby jsou přípojky inženýrských sítí, sjezdy a zpevněné plochy, napojené na stávající komunikace. Na ulici Hornopolní byl vytvořen nový zastávkový záliv MHD. Vybudovány byly nové chodníky, dva přechody na ulici Nemocniční a součástí byly též sadové úpravy terénu – trvalkové záhony osázené směsí trvalek a travin.

„Na posledním otevřeném parkovacím podlaží je umístěna ve velkoobjemových samozavlažovacích kontejnerech zeleň, vysazeny byly vícekmenné dřeviny, 404 kusů okrasných travin a 105 kusů popínavých rostlin, které se budou následně pnout po fasádě.  Celková plocha trvalkových zákonů u budovy parkovacího domu je 544 m², osázena byla 4 888 kusy trvalek a 14 685 kusy cibulovin. Smíšené trvalkové záhony skýtají životní prostor pro hmyz ve městě, ale zachytávají i polétavý prach a nezanedbatelnou je také vizuální stránka, zatraktivnění ploch, kousek přírody v městském prostoru,“ dodal Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.

Zvoleny byly trvalkové výsadby s vyšším stupněm autoregulace a extenzivní údržbou. Pro parkovací dům byla vytvořena speciální směs, středně vysoká až vyšší trvalková směs, druhově středně bohatá, založená na barevných kontrastech květů a výrazném barevném olistění. Značně atraktivní bude v době kvetení, ale i na podzim díky podzimnímu zabarvení. Dominanty tvoří trávy. Směs je proměnlivá po celý rok. Kvést bude prostor co nejdéle. Po krokusech, modřencích, narcisech a tulipánech v březnu, vykvetou kakosty, kosatce a sasanky, které s létem vystřídá většina kvetoucích rostlin. Podzimní kompozici pak obohatí květy hvězdnic, krásnooček, mnohokvětů a efektních travin. Nosným motivem navržené zeleně bylo zrcadlení barev cortenové fasády v teplých barvách rostlin v záhonech, bronzových odstínech rašících listů, zlatavých květenství travin či na podzim do ruda zbarvených listů rostlin i temně hnědých semenících trvalek.


Podobné zprávy