Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

HRAD HUKVALDY POTŘEBUJE DALŠÍ OPRAVY, KRAJ JE ZAFINANCUJE Z EVROPSKÝCH ZDROJŮ

Kultura Zpravodajství

Začaly opravy 6. a 7. brány na hradě Hukvaldy. Statické průzkumy upozornily na potřebu jejich stabilizace. Zdi mají šikmé trhliny, původní vápenná omítka je zvětralá a jádro narušené. Zatím bezpečnost návštěvníků zajišťují havarijní výdřevy. Díky projektu se zabrání degradaci masivních hradebních zdí a zlepší se přístupnost zadní části hradu. Náklady investiční akce jsou odhadovány na 15,9 milionu korun, Moravskoslezský kraj na ně získal dotaci z EU.

Hrad Hukvaldy je jednou z největších hradních zřícenin na Moravě, jeho vznik se datuje do konce 13. století. Šestá a sedmá hradní brána byly vybudovány po roce 1600 a stovky let se na nich logicky podepsaly. Jejich stav se zhoršil v průběhu poslední zimy. „Součástí projektu je kromě oprav dvou bran také stabilizace východního zdiva hradu mezi bastiony a zdiva severozápadního bastionu, který se nachází u Návštěvnického centra. Postup prací byl zvolen tak, abychom zachovali historickou hodnotu památky. Budou využity speciální výztuže, část zdí se bude přezdívat a nově spárovat,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje investice a majetek Michal Kokošek a doplnil, že práce na projektu budou trvat až do března 2026. Návštěvnický provoz hradu nebude narušen. Pouze při stavebních pracích na branách bude omezen na nezbytně nutnou dobu.

Moravskoslezský kraj získal na opravy hradu prostředky z programu Interreg Česko – Slovensko 2021-2027. „Z evropských peněz pokryjeme 85 % způsobilých výdajů projektu. Zbylou část uhradíme z krajského rozpočtu. Práce na zdech a branách budou trvat téměř dva roky, jejich postup bude konzultován s památkáři. Moravskoslezský kraj o své hrady, zámky a další objekty pečuje zodpovědně, jsou důležitou součástí naší identity a dědictvím pro budoucí generace,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Michal Kokošek s tím, že zhotovitelem stavby je MPA ProjektStav s.r.o

Opravy hradu Hukvaldy jsou součástí přeshraničního projektu, který Moravskoslezský kraj realizuje ve spolupráci s Žilinským krajem, Juraj a Ondráš-zbojnícke legendy. V rámci projektu slovenská strana provede komplexní stavební úpravy zříceniny hradu Likava a zpřístupní ji veřejnosti. Kromě stavebních úprav kulturních památek se budou také konat kulturně společenské akce. Jejich nosným tématem je zbojnictví, populární v obou partnerských regionech. Na Liptově působil legendární Juraj Jánošík, v Moravskoslezském kraji zbojník Ondráš. „Návštěvníky hradu v příští sezóně pozveme na několik krásných akcí. Na srpen 2025 v rámci projektu připravujeme celodenní program Zbojnícká hantýrka, v říjnu pak pozveme na večerní akci Strašidelný hrad Hukvaldy, která vychází z legendy, že v útrobách hukvaldského hradu měl zbojník Ondráš ukrytý svůj poklad. Projekt bude pokračovat i v roce 2026, kdy se uskuteční odborný workshop na téma rekonstrukce kulturních památek. Také se můžeme těšit na publikaci pro děti a 5 zbojnických podcastů. Řadu akcí zajímavých akcí také připravují naši slovenští partneři,“ sdělil Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Beskyd Frýdek-Místek, které má hrad Hukvaldy ve správě.

Celkové náklady přeshraničního projektu včetně slovenské strany je 5,2 milionu eur, výše dotace z programu Interreg je 4,15 milionu eur.


Podobné zprávy