Přeskočit na obsah

VÁŠ REGION
VAŠE TELEVIZE

23. ročník Dnů NATO v Ostravě & 14. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky ve znamení modernizace

Tiskové zprávy Zpravodajství

Dny NATO

Letos 23. ročník Dnů NATO v Ostravě & 14. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se koná o víkendu 16.-17. září 2023 opět na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky.

„Letos si připomínáme malé jubileum, a to dvacet let od přesunu na letiště z Černé louky, kde se konaly první dva ročníky naší akce,“ sdělil Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000, které akci organizuje. „V roce 2003 jsme byli velmi hrdí na hlavní tahák, letovou ukázku bitevního vrtulníku Mi-24. Nenapadlo by nás, že akci postupně dostaneme na mapu nejprestižnějších akcí v celé Evropě a děkujeme všem, kteří Dnům NATO v Ostravě věřili a podporovali je. Prestiž akce je na vysoké úrovni, ale koncept zůstává stejný – nabídnout veřejnosti co nejširší škálu jednotek integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů a armády, a to s bezplatným vstupem,“ doplnil Pavlačík.

V tuto chvíli mají organizátoři potvrzenou účast 18 zemí, které během víkendu předvedou velmi atraktivní program na zemi a ve vzduchu. Účast ale ještě není uzavřena a počet zúčastněných zemí a techniky se může nadále zvyšovat. Poprvé se představí Portugalsko, jež na akci vystaví dva letouny F-16, které jsou též známé jako symboly Severoatlantické aliance. „Jsme hrdí, že akci kontinuálně podporujeme už 20 let, a že se jedná o jednu z nejprestižnějších akcí jak v České republice, tak i v Evropě,“ uvedl Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje.

Na akci budou jak premiéry, tak i derniéry, tedy možnost vidět zajímavou techniku buď vůbec poprvé, anebo vůbec naposled. Například naposledy se v České republice ve vzduchu představí dosluhující sovětská technika, konkrétně nadzvukové letouny Su-22 a MiG-29 polského letectva. Naopak velkou českou veřejnou premiéru budou mít nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. „Těší nás, že tuto techniku můžeme veřejnosti představit poprvé právě na Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil Armády České republiky,“ uvedl velitel Vzdušných sil generálmajor Petr Čepelka. „Armáda České republiky samozřejmě tradičně představí vše nejlepší a nejmodernější, co má ve výzbroji. Nejenom techniku leteckou, ale i pozemní, kupříkladu radar MADR,“ doplnil Čepelka.

Tahákem jistě budou dvě akrobatické skupiny ze Švýcarska a Polska, obě se mošnovském nebi již představily a měly u návštěvníků velký ohlas. Po tříleté pauze přiletí na Letiště Leoše Janáčka Ostrava švýcarský PC-7 TEAM, jenž využívá velmi rozšířené cvičné turbovrtulové letouny Pilatus PC-7. Druhou skupinou je polská akrobatická skupina Orlik, která předvede své umění s turbovrtulovými stroji PZL-130 Orlik.

Partnerskou zemí je letos Polsko, které chystá jednu z nejbohatších prezentací v historii partnerských zemí. Polská armáda bude prezentovat 36 kusů techniky, včetně té nejmodernější. Polské letectvo letos předvede rozsáhlou prezentaci, která čítá celkem čtyři letové ukázky, kdy kromě výše zmíněného Orliku, MiG-29 a Su-22 přiletí i F-16 Tiger Demo Team. Velkým lákadlem bude jistě premiérové představení bojového dronu Bayraktar TB2 nebo premiéra nejnovějšího přírůstku a jednoho z nejlepších hlavních bojových tanků současnosti – K2 Black Panther.

Rovněž událostí evropského významu spojenou s polským partnerstvím bude česká veřejná premiéra polské elitní jednotky GROM, která se předvede na dynamické ukázce společně se zásahovou jednotkou Krajského Titulární podpora Hlavní podpora Generální partner Hlavní strategický partner Exkluzivní partner ředitelství policie Moravskoslezského kraje. „Je pro nás velkou ctí, že GROM se představí na společné ukázce právě s naší zásahovou jednotkou,“ uvedl brigádní generál Tomáš Kužel, ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

Pozadu nezůstanou ani německé ozbrojené síly, které opět nabídnou širokou prezentaci pozemní i letecké techniky. Nejmodernější technologie zastoupí ukázka nejnovější verze hlavního bojového tanku Leopard 2A7V, ze statických ukázek dále bude k vidění bojové vozidlo pěchoty Puma nebo premiérově i vrtulník pro speciální síly H145M. Ve vzduchu nebude chybět obr A400M Atlas a předvede se i víceúčelový vrtulník NH90. „Stále jednáme o velmi atraktivních ukázkách, které věříme, že budeme moci co nejdříve zveřejnit. Program ještě není finální,“ uvedl Zbyněk Pavlačík.

Na náročném organizačním zajištění se aktivně už rovněž 20 let podílí i statutární město Ostrava. „Návštěvníci se znovu můžou těšit na tři oblíbené bezplatné velkokapacitní kolárny, které obsluhují příslušníci Městské policie Ostrava, a které jsou u všech tří hlavních vstupů,“ uvedl primátor města Ostrava Jan Dohnal.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR se konají pod záštitou prezidenta Petra Pavla, hlavními partnery akce jsou Moravskoslezský kraj a Statutární město Ostrava. Generálním partnerem je Lockheed Martin, hlavním strategickým partnerem Orlen Unipetrol, speciálními partnery Czechoslovak Group a Tatra Trucks a exkluzivním partnerem Škoda Auto.


Podobné zprávy